Kuidas kohtus käituda?

 Kohtu käimine võib olla natuke hirmuäratav, seega oleme siia kirja pannud mõned nõuanded, et oleksid selleks paremini ettevalmistatud.

Mida teha kohtumajja jõudes?

Kui Sa kohtumajja lähed, siis võib Sinuga kaasa tulla keegi täiskasvanutest, näiteks keegi Sinu perekonnast või siis mõni teine inimene, keda Sa tunned ja usaldad. Hea mõte on jõuda kohtusse varem, et Sul oleks rahulikult aega otsida üles õige kohtusaal.

Kohtumajja sisenedes tuleb Sul reeglina esmalt läbida turvakontroll. Kohtutöötajad vaatavad läbi Sinu kaasa võetud asjad ning Sul tuleb käia läbi turvavärava – nii kontrollitakse, et inimesed ei võtaks kohtusse kaasa keelatuid esemeid. Kui Sul juhtub kaasas olema mingi asi, mida ei tohi kohtumajja viia, siis see võetakse hoiule. Kohtust ära minnes saad asja tagasi. 

Kui oled turvaväravad läbinud, võid kohe suunduda oma kohtusaali juurde. Kohtumaja sissepääsu juures on alati ka valvur, kes juhendab, kuhu minema peab. Kui oled õige saali üles leidnud, siis oota ukse taga, kuni Sind sisse kutsutakse. Kohtuistungi sekretär juhendab ja annab teada, kes kuhu istuma peab. Võta kohtusse minnes kaasa isikut tõendav dokument, näiteks õpilaspilet, ID-kaart või pass, et kohtuistungi sekretär saaks enne istungit kontrollida, kas kõik kutse saanud inimesed on kohal.

Sind kutsutakse, kui Sul tuleb minna kohtusaali.

Võib juhtuda, et Sa pead kohtumajas istungi algust ja oma tunnistuse andmist ootama. Seepärast on hea võtta kaasa juua, näiteks pudel vett ja midagi näksimiseks. Samuti raamat, koolitööd, mõni mäng või midagi muud, mis pakub Sulle huvi ja aitab aega veeta. Võta igaks juhuks kaasa ka kampsun või mõni muu riie, mida saad peale panna, kui külm hakkab.

Mõnikord võib kohtunik rääkida Sinuga kas oma kabinetis või näiteks spetsiaalselt lastega rääkimiseks mõeldud toas, mida nimetatakse lastetoaks. Siis juhatab Sind õigesse ruumi kas kohtuistungisekretär või kohtunik ise.

 

Kuidas kohtus käituma peab?

  • Ole kohtus õigeaegselt kohal!
  • Võta kohtusse kaasa isikut tõendav dokument, näiteks õpilaspilet, pass või ID-kaart.
  • Mine kohtusse puhanuna ja viisakates riietes.
  • Enne kohtusaali minekut lülita välja oma mobiil ning võta ära müts ja üleriided ning jäta need garderoobi.
  • Kohtusaalis ole vaikselt. Sa võid rääkida siis, kui kohtunik Sulle selleks sõna annab.
  • Kohtunikuga rääkides tuleb Sul püsti seista. Kui Sul on halb, palu luba istuda.
  • Kohtusaalis käitu alati viisakalt ja korrektselt ning teiste saalis viibijate suhtes lugupidavalt.
  • Ära söö kohtusaalis.
  • Ära näri nätsu kohtusaalis.
  • Võta endaga kaasa midagi ajaviiteks, juhuks, kui Sul tuleb istungisaali minekut oodata.

Kohtu külastamine 

Hea mõte on enne kohtunikuga rääkima minemist või kohtuistungit külastada kohtumaja ja saali, kus Sinu ülekuulamine toimuma hakkab. Nii on Sul julgem kohtusse minna. Kohtu aadressi leiad kohtukutselt. Sa võid oma advokaadilt, lastekaitsetöötajalt või prokurörilt uurida, kas Sa saad seda teha. Vahel on see võimalik, vahel mitte. Kui tunned, et Sul on seda vaja, siis küsi julgesti advokaadi, lastekaitsetöötaja või prokuröri käest.

Sa võid minna kohtumaja külastama kellegagi koos – näiteks oma vanemate või lastekaitsetöötajaga.

Keegi kohtust, näiteks kohtunik ise, tutvustab Sulle tühja kohtusaali ja selgitab, kuidas kohtuistungil käituda. Sa võid vaadata ringi ja uurida, kus Sa istuma hakkad, küsida küsimusi ja harjutada tunnistajaks olemist. Kohtuistung ei pruugi täpselt samas ruumis toimuda, kuid see toimub kindlasti sarnases ruumis. 

Vaata veel