Sa pead kohtusse minema siis, kui prokurör arvab, et Sa oled toime pannud kuriteo. Ta on koostanud süüdistusakti, kus on kirjas, milles Sind süüdistatakse või oled Sa koos oma esindajaga ja kaitsjaga sõlminud prokuröriga kokkuleppe, milles nõustud, et Sind mõistetakse kuriteos süüdi ja oled nõus karistusega, milles te kokku leppisite. Prokurör saadab süüdistusakti või kokkuleppe kohtusse, kus kohus teeb otsuse, kas Sa oled süüdi või mitte.
Sind saab kriminaalvastutusele võtta, kui Sa oled vähemalt 14 aastat vana. Siis saab kohus Sulle karistuse määrata või Sinu käitumist mõjutusvahenditega suunata.
Kui Sa oled noorem kui 14-aastane, siis ei ole Sa seaduse järgi võimeline süüd kandma ja oma teost täielikult aru saama. Seetõttu kohus Sinu tegu ei aruta. Siiski uurib politsei juhtunut ning prokurör selgitab, mis Sinust edasi saab.
Kus kohus töötab?
Kohtuistungid toimuvad kohtumajas. Uuri juba aegsasti välja, kuidas kohtumajja jõuda ja kui kaua see aega võtab. Kohtumajas tuleb Sul tunnistust anda kohtusaalis. Kohtusaal näeb peaaegu välja nagu kontor, kus kohtunik istub eraldi laua taga ning tavaliselt teistest kõrgemal.
Kas ma pean kohtusse kohale minema?
Kui Sa oled süüdistatav, siis pead Sa minema kohtusse kutsel märgitud ajal. Kohtuistungilt võid Sa puududa, kui Sul on selleks mõjuv põhjus – näiteks oled haige.
Kohtule ja oma kaitsjale tuleb kohe teada anda, kui ei saa kohtusse minna ja öelda ka põhjus. Kui Sa oled haige, pead Sa esitama arstitõendi.
Kohtuistungi avalikkus
Sul tasub teada, et kohtuistungid on enamasti avalikud. See tähendab, et istungit võivad jälgida kõik huvilised. Lastega seotud juhtumite arutamiseks võib kohtunik kuulutada istungi lapse huvide kaitseks kinniseks ja siis jäävad kõrvalised inimesed kohtusaalist välja.
Pea meeles, et kui kohtuistung on kinnine, siis kõik, mida kohtusaalis räägitakse, jääb saladuseks. Seega ei tohi ka Sina seda kellelegi edasi rääkida.
Ajakirjandusele seatud piirid
Kui kohtuistung on avalik, siis võivad istungil kohal olla ka ajakirjanikud või uudisteportaalide esindajad.
Kuigi ajakirjanikud võivad tulla ja kuulata Sinuga seotud kohtuistungit, ei või nad ilma kohtuniku loata pildistada, filmida ning avalikustada infot Sinu nime, koduse aadressi või kooli kohta. Ka Sinu pilti ei tohi ilma loata avaldada.
Loe teemal „Lapsed ja noored ajakirjanduses“ rohkem ka Lastekaitse Liidu kodulehelt "Lapse õigused meedias".