Mis ärakuulamisel toimub?

Kõigepealt tutvustab kohtunik ennast ja teisi inimesi ruumis, kui neid seal on. Seejärel selgitab ta Sulle, miks Sind on kohtusse kutsutud ja mille kohta kohtunik otsuse peab tegema. Kohtunik tahab Sinuga sõbralikult juttu rääkida ja küsimusi küsida.

Kohtunik võib Sult küsida selliseid küsimusi nagu näiteks „Kuidas Sul läheb?“, „Kuidas Sa saad läbi nende inimestega, kellega Sa koos elad?“, „Kas Sul on muresid või probleeme?“, Kuidas koolis läheb?“ jne.  

Sa saad öelda kohtunikule, mida tunned ja mida Sina soovid, et edaspidi juhtuks või ei juhtuks.

On väga oluline, et kohtunik teaks, mida Sina asjadest arvad.  

Räägi julgelt ja ausalt. Kuula tähelepanelikult kohtuniku küsimusi ja vasta neile. Kui Sa kohtuniku sõnadest või küsimustest aru ei saa, ütle seda kohtunikule. On oluline, et Sa saaksid kõigest aru. Kui Sa taha mingile kohtuniku küsimusele vastata, siis ei saa keegi Sind selleks sundida. 

Kohtunik või sekretär paneb kirja, mida Sa räägid ja hiljem võib ta nende märkmete abil koostada protokolli ehk vestluse kokkuvõtte. Igakord sellist protokolli ei pruugita teha.  Protokolli saavad Sinu vanemad, Sinu esindaja ja lastekaitsetöötaja hiljem lugeda. Kui Sa soovid näha, mida teie vestlusest protokolli kirja pandi enne, kui seda näevad teised, küsi kohtunikult protokolli näha. Kui Sa tahad, et midagi öeldust jääks Sinu ja kohtuniku teada, ütle seda kindlasti ka kohtunikule. 

Pea meeles, et ärakuulamisel oled Sina kõige tähtsam. 

Kui kaua ärakuulamine kestab?

Kohtunik püüab Sind alati võimalikult ruttu ära kuulata, jutuajamine kestab enamasti umbes pool tundi, kuid aega võib minna ka vähem või rohkem.

Mõnikord võib Sul olla vaja ka mitu korda kohtunikuga rääkida. 

Pea meeles!

  • Ärakuulamisel oled Sina kõige tähtsam.
  • Sa saad öelda, kuidas Sul läheb ja mida Sa soovid.
  • On väga oluline, et kohtunik ja teised Sind toetavad inimesed (Sinu esindaja, lastekaitsetöötaja) teaksid, mida Sa tunned ja mida Sa arvad nende asjade kohta, mida arutatakse. 
  • Kui Sa millestki aru ei saa, küsi alati üle!
  • Kui Sa tunned kohtunikuga rääkides, et pead minema tualetti, jooma vett või veidi puhkama, ütle seda ka kohtunikule.
  • Anna kohtunikule märku ka sellest, kui Sulle jääb midagi segaseks ja Sa ei saa hästi aru, mida Sinult küsiti. Samuti siis, kui Sulle meenub, et midagi on jäänud ütlemata ja Sulle tundub siiski, et on tähtis kohtule sellest rääkida.

Vaata veel