Kuidas olla tark lapsevanem? Uuringud kinnitavad, et päritolupere on olulisemaid tegureid, mis lapse arengut ja käitumist mõjutab. Laps on justkui vanema peegel – ta jäljendab vanema käitumist ja sellest saab tema elu osa. Oskusi, mida on vaja lapse kasvatamisel ja tema eest hoolitsemisel, saab ja peabki õppima. Tarkvanem.ee veebikodus on väärt nõu ja infot lapsevanematele eest ja vene keeles.
Lapse arenguetapid
Iga vanem soovib, et tema laps tunneks end turvaliselt ja õnnelikuna. Pahatihti juhtub, et lapsevanemaks saades surutakse oma vajadused alla ning püütakse olla nn supervanemad, ületades väsimuse piiri ja süüdistades ennast, kui ei jaksata teha kõike seda, mida tahetakse oma lapsele pakkuda. Vanematele võib enda rõõmuks asjade tegemine tunduda isekas ja lapsega mittearvestav. Tegelikult see päris nii ei ole. Aeg on vanemate hoiakuid iseenda heaolu suhtes muuta!
Vaimne tervis ja psüühikahäirete kujunemine sõltub nii geneetilisest eelsoodumusest, inimese arengukeskkonnast lapse- ja murdeeas kui ka hilisematest elusündmustest. Eriti oluline roll seejuures on last ja noort ümbritsevatel suhetel ning lapse suhetel oma vanematega.
Digimaailma mõjud võivad olla nii positiivsed kui negatiivsed. Selleks et ennetada netisõltuvuse arengut ja soodustada digivahenditest saadavat kasu, tuleks juba varakult lastele teadlikku digivahendite ja interneti kasutamist õpetama asutada.
Ajuteadlase ja psühholoogi Jaan Aru veebiloeng "Kas nutiseadmest on pääsu?".
Vanemate harjumused mõjutavad sirguva lapse omi – lapsed õpivad ka seda, mida neile otseselt ei õpetata, kuid mida nad igapäevaselt näevad ja kogevad.
Seksuaalkasvatus on ka lähedussuhe lapsega, lapsele turvatunde pakkumine. Tähtis on anda lapsele teadmised tema õigustest ning veendumus ja hoiak, et tema keha on tema oma ning vaid tema otsustab, kes ja kuidas seda puudutada tohib.
Sõltuvusainete tarvitamine on keskkondlike ja inimese individuaalsete omaduste (nt enesehinnang, sotsiaalsete oskuste tase) koosmõju tulemus. Üheks oluliseks võtmeteguriks, mis vähendab võimalust sõltuvusainete tarvitamiseks, on turvaline ja usalduslik suhe vanematega. Vanemliku järelevalve ja peres kokkulepitud reeglite seadmise ja järgimise vajalikkust ning nende positiivset mõju noorte käitumisele on tõestanud mitmed uuringud.
Üheksa suitsetajat kümnest on nikotiinisõltlaseks jäänud alaealisena. See tähendab, et kui õnnestub oma last koolitee lõpuni sigarettidest eemal hoida, siis on oht, et temast saab suitsetaja, juba oluliselt väiksem. Kurb statistika on, et kolmest suitsetavast teismelisest kaks jäävadki suitsetajaks ja üks neist sureb suitsetamisest tingitud haigusesse. Just lapsevanemad saavad kõige tõhusamalt kujundada lapse kasvukeskkonda ja toetada tema kujunemist tervislike eluviisidega täiskasvanuks.
Laste jaoks on suurimateks eeskujudeks vanemad, vanavanemad ja õed-vennad, hilisemas eas iidolid ning eakaaslased. Laps õpib koos täiskasvanuga. Igapäevaselt koos toimetades arenevad ja kujunevad lapsel vajalikud oskused ning temast saab kohusetundlik ja iseseisev tubli kodanik.