Ärakuulamine kohtus

Lapse arvamuse ja tunnete teadasaamist kohtus nimetatakse lapse ärakuulamiseks.

Lapse ärakuulamine on üks osa kohtuniku tööst. Kohtunik kuulab ära ka kõik teised olulised inimesed - Sinu vanemad, vajadusel ka õed ja vennad, õpetajad või teised, kes Sind ja Su peret tunnevad.
Eesmärk on jõuda Sinu huve arvestavale kokkuleppele. Kui vaidlust ei saa muidu lõpetada, otsustab kohtunik ise, mis on hea Sinu ja Su pere jaoks.

Sellepärast on hästi oluline, et oleksid aus ja räägiksid, kuidas asjad tegelikult on ning mida Sa soovid ja mõtled. Vaid siis saab kohtunik arvestada sellega, mis on Sulle kõige parem.

Seaduse järgi peab kohus ära kuulama iga arusaamisvõimelise lapse. Kohus võib Su ärakuulamisest ka loobuda, aga selleks peab olema väga oluline põhjus.

Kuidas ma saan teada, miks ja millal kohtunik minuga rääkida tahab?

Tavaliselt võtab kohus ühendust Sinu vanematega ja annab teada, mis põhjusel ja millal kohtunik Sinuga rääkida soovib. 

Mõnikord annab lastekaitsetöötaja või kohtu poolt määratud esindaja Sinu vanematele teada, et Sul tuleb minna kohtusse ning selgitab, kuidas see toimub. Kindlasti räägib lastekaitsetöötaja ka Sinuga, ja Sa võid teda usaldada. Ka Sinu esindaja kohtub Sinuga - tema ülesanne on samuti Sind kohtunikuga rääkimiseks ette valmistada.  

Sul on alati õigus küsida neilt inimestelt täpsemaid selgitusi. 

Sul on alati võimalik öelda, millal Sul on võimalik kohtunikuga rääkida. Kohtunik püüab arvestada Sinu igapäevaste tegevustega, et koolis saaks tehtud oluline kontrolltöö või et Sa jõuaksid huviringi.  

Kõige tähtsam on meeles pidada, et Sina ei ole mitte milleski süüdi.

Kas ma pean kohtunikuga rääkima minema?

Seadus ütleb, et laps tuleb teda puudutavas asjas ära kuulata. Seega tuleb Sul kohtunikuga rääkima minna, kui kohus Sind kutsub.

Vaata veel