Kaitsja osavõtt kriminaalmenetlusest

Eesti riigis on Sinu õiguste ja huvide kaitseks mitmeid reegleid. Üheks neist on see, et riik võimaldab Sul saada usaldusväärset ja asjatundliku õigusnõu, määrates Sulle kaitsja. Juhul kui Sa oled kriminaalmenetluse raames kahtlustatav või süüdistatav korraldab inimene, kes Sinu juhtumit menetleb, Sulle kaitsja ning Sina selle eest tasuma ei pea. Juhul, kui Sinu pere soovib võib ta Sulle ise kaitsja otsida ja palgata, kuid see ei ole kohustuslik. 

Kaitsja esindab Sind juhtumise uurimise ajal politseis ja prokuratuuri ning hiljem vajadusel ka kohtus. 
Sinul endal on samuti õigus öelda, milline kaitsja võiks olla – kas mees või naine või keegi, keda Sa juba ise tead ja usaldad.

Kaitsjaga on Sul õigus alati omaette suhelda ja asju arutada. Sul on õigus paluda, et Sinu küsitlemise või muude menetlustoimingute juures viibiks ka Sinu ema või isa. Kui Sa ei soovi, et vanemad kaasa tuleksid, anna ka sellest kaitsjale julgesti märku.

Ülekuulamine ja muud menetlustoimingud

Sul on õigus kriminaalmenetluses ütluste andmisest keelduda. Samuti on Sul õigus ütlusi anda, kuid Sinu antud ütlusi võidakse kasutada menetluses Sinu vastu. Selle otsuse tegemise juures võib Sind aidata Sinu kaitsja. Kui otsustad ütlusi anda, tuleb Sul neid andes olla aus ja rääkida ära kõik, mida juhtunu kohta tead. 

Vaata veel