Pea meeles!
- Kui Sa tunned tunnistust andes, et pead minema WC-sse, vett jooma või vajad puhkepausi, siis anna kohtunikule käega märku ja ütle, et Sa vajad väikest pausi.
- Kui tunned, et Sul hakkab halb, Sa väga kardad või oled väsinud, anna sellestki märku. Kohtus on inimesi, kes saavad Sind aidata.
- Käega võid märku anda ka siis, kui Sulle jääb midagi segaseks ja Sa ei saa päris hästi aru, mida Sinult küsiti. Samuti siis, kui Sulle meenub, et midagi on jäänud ütlemata, kuid Sulle tundub, et sellest on tähtis rääkida.
- Kohtus pead Sa tegema seda, mida kohtunik ütleb.
- Kohtusaalist võid Sa ära minna, kui kohtunik on andnud Sulle selleks loa.
Kui kätte on jõudnud aeg ütlusi anda, siis:
- Kuula hoolikalt, et saaksid täpselt aru, mida Su käest küsitakse.
- Vasta küsimustele.
- Ja mis peamine: räägi alati tõtt!
Kuulamine
- Enne, kui küsimusele vastad, veendu, et said sellest täpselt aru. Sa võid alati paluda küsimust korrata, kui seda polnud hästi kuulda või Sa ei saanud aru. Võid ka paluda, et küsimus esitataks teistmoodi.
- Kui sama küsimust küsitakse uuesti ja Sa ei saa sellest ikka aru, ütle seda kindlasti. Palu küsimust täpsustada seni, kuni see on Sulle arusaadav.
- Kui Sinult küsitakse mitu küsimust korraga, palu esitada küsimused ükshaaval.
Vastamine
- Kuula alati küsimus lõpuni ära, enne kui vastama hakkad. Kui kohtuistungil on tõlk, lase ka temal lõpetada.
- Jää rahulikuks. Räägi asjadest, mida Sa kindlasti tead ja mäletad. Kirjelda igat detaili nii täpselt kui võimalik, isegi kui see tundub piinlik või vähetähtis.
- Räägi selgelt ja pigem valjema häälega. Kohtunik ja teised saalis viibijad peavad Sind kuulma.
- Kui Sa ei tea vastust või ei mäleta juhtunut, siis nii vastagi: „Ma ei tea“ või „Ma ei mäleta“.
- Sinu käest võidakse küsida ka teemade kohta, millest on raske rääkida. Kui küsimus Sind ärritab, siis usu, teised mõistavad Su tundeid. Inimesed on harjunud kuulma kohtus väga isiklikke asju. Teiste ees on üsna raske rääkida ja on täiesti normaalne, kui oled veidi mures ja see teeb Sind närviliseks või ajab nutma.
- Pea meeles, et kohtunik ei saa Su peale pahaseks, hoolimata sellest, mida ja kuidas Sa ütled. Sina ei ole midagi halba teinud ja oled kohtus selleks, et rääkida juhtunu kohta tõtt.
- NB! Sul on õigus keelduda ütluste andmisest, kui Sa seda teha ei soovi.
Tõe rääkimine
- Kohtus ei tohi valetada. Valetamine tähendab, et Sa ütled, et midagi juhtus, kuigi tegelikult seda ei toimunud, või hoopis vastupidi: midagi juhtus, aga Sina ütled, et mitte midagi ei juhtunud. Kohtus peab rääkima ainult tõtt.
- Sinu käest võidakse küsida midagi, mida teate ainult Sina ja süüdistatav. Pea meeles, et kohtunik ja teised saalisolijad ei olnud kohapeal, ega tea seda, mida teie kahekesi teate. Seega pead juhtunust ka teistele rääkima.
- Kohtus võid rääkida välja saladusi, peamine on, et need vastaksid tõele.
- Keegi ei tohi kohtus Sulle ette öelda, mida Sa pead rääkima. Kui keegi seda üritab, ära tee temast välja. Sind on kutsutud tunnistusi andma, seega räägi oma sõnadega sellest, mis juhtus.
Pea meeles, et kuigi Sa oled laps, siis on Sul samad õigused, mis suurtel inimestel ja Sa võid rääkida just seda, mida Sina arvad ja tead!
Kuidas kohtus mind ütluste andmisel abistada saab?
Kõik lapsed saavad abi, kui nad peavad kohtus tunnistusi andma. Kohtus on võimalik kasutada mitmeid võimalusi, kuidas tunnistuste andmine Sinu jaoks mugavamaks muuta. Kui Sa tunned, et Sinu küsitlemisel on vaja selliseid võimalusi kasutada, siis anna sellest julgelt prokurörile või kaitsjale teada. Prokurör selgitab Sulle, kas see on võimalik ja mis edasi saab.
- Kui Sa oled noorem kui 14-aastane, siis mõnikord on ülekuulamise juures ka lastekaitsetöötaja, sotsiaaltöötaja, õpetaja või psühholoog. Nad aitavad Sul kohtuniku küsimustest paremini aru saada.
- Vajaduse korral salvestab politsei ülekuulamisel Sinu öeldut, et Sa ei peaks kohtusse kohale minema. Seda tehakse siis, kui kohtunikule sama jutu uuesti rääkimine ja toimunu meenutamine oleks Sinu jaoks liiga ebamugav või Su tervis seda ei võimalda.
- Sind saab kohtus üle kuulata ka kas telefonis või läbi televiisori video teel. Televiisor võib olla kohtumaja mõnes teises ruumis või hoopis muus kohas. Nii ei pea Sa kohtusaali minema. Kui televiisor töötab, siis näevad ja kuulevad kohtus olevad inimesed Sind ning ka Sina näed inimesi, kes Sinu käest küsimusi küsivad. Sa peaksid ütlema kohtunikule, kui Sa ei kuule küsimusi korralikult või on mingi muu probleem.
- Kohtus on võimalik kasutada tunnistaja või kannatanu kaitsmiseks sirmi, et ta ei peaks süüdistatavat nägema. Sirm on õhukene sein või kardin, mis Sind ja süüdistatavat eraldab.