Ärakuulamine kohtus

Lapse arvamuse ja tunnete teadasaamist kohtus nimetatakse lapse ärakuulamiseks.

Lapse ärakuulamine on üks osa kohtuniku tööst. Kohtunik kuulab ära ka kõik teised olulised inimesed - Sinu vanemad, vajadusel ka õed ja vennad, õpetajad või teised, kes Sind ja Su peret tunnevad.
Eesmärk on jõuda Sinu huve arvestavale kokkuleppele. Kui vaidlust ei saa muidu lõpetada, otsustab kohtunik ise, mis on hea Sinu ja Su pere jaoks.

Sellepärast on hästi oluline, et oleksid aus ja räägiksid, kuidas asjad tegelikult on ning mida Sa soovid ja mõtled. Vaid siis saab kohtunik arvestada sellega, mis on Sulle kõige parem.

Seaduse järgi peab kohus ära kuulama iga arusaamisvõimelise lapse. Kohus võib Su ärakuulamisest ka loobuda, aga selleks peab olema väga oluline põhjus.

Kuidas ma saan teada, miks ja millal kohtunik minuga rääkida tahab?

Tavaliselt võtab kohus ühendust Sinu vanematega ja annab teada, mis põhjusel ja millal kohtunik Sinuga rääkida soovib. 

Mõnikord annab lastekaitsetöötaja või kohtu poolt määratud esindaja Sinu vanematele teada, et Sul tuleb minna kohtusse ning selgitab, kuidas see toimub. Kindlasti räägib lastekaitsetöötaja ka Sinuga, ja Sa võid teda usaldada. Ka Sinu esindaja kohtub Sinuga - tema ülesanne on samuti Sind kohtunikuga rääkimiseks ette valmistada.  

Sul on alati õigus küsida neilt inimestelt täpsemaid selgitusi. 

Sul on alati võimalik öelda, millal Sul on võimalik kohtunikuga rääkida. Kohtunik püüab arvestada Sinu igapäevaste tegevustega, et koolis saaks tehtud oluline kontrolltöö või et Sa jõuaksid huviringi.  

Kõige tähtsam on meeles pidada, et Sina ei ole mitte milleski süüdi.

Kas ma pean kohtunikuga rääkima minema?

Seadus ütleb, et laps tuleb teda puudutavas asjas ära kuulata. Seega tuleb Sul kohtunikuga rääkima minna, kui kohus Sind kutsub.

Mis ärakuulamisel toimub?

Kõigepealt  tutvustab kohtunik ennast ja teisi inimesi ruumis, kui neid seal on. Seejärel selgitab ta Sulle, miks Sind on kohtusse kutsutud ja mille kohta kohtunik otsuse peab tegema. Kohtunik tahab Sinuga sõbralikult juttu rääkida ja küsimusi küsida.

Kohtunik võib Sult küsida selliseid küsimusi nagu näiteks „Kuidas Sul läheb?“, „Kuidas Sa saad läbi nende inimestega, kellega Sa koos elad?“, „Kas Sul on muresid või probleeme?“, Kuidas koolis läheb?“ jne.  

Sa saad öelda kohtunikule, mida tunned ja mida Sina soovid, et edaspidi juhtuks või ei juhtuks.

On väga oluline, et kohtunik teaks, mida Sina asjadest arvad.  

Räägi julgelt ja ausalt. Kuula tähelepanelikult kohtuniku küsimusi ja vasta neile. Kui Sa kohtuniku sõnadest või küsimustest aru ei saa, ütle seda kohtunikule. On oluline, et Sa saaksid kõigest aru. Kui Sa taha mingile kohtuniku küsimusele vastata, siis ei saa keegi Sind selleks sundida. 

Kohtunik või sekretär paneb kirja, mida Sa räägid ja hiljem võib ta nende märkmete abil koostada protokolli ehk vestluse kokkuvõtte. Igakord sellist protokolli ei pruugita teha.  Protokolli saavad Sinu vanemad, Sinu esindaja ja lastekaitsetöötaja hiljem lugeda. Kui Sa soovid näha, mida teie vestlusest protokolli kirja pandi enne, kui seda näevad teised, küsi kohtunikult protokolli näha. Kui Sa tahad, et midagi öeldust jääks Sinu ja kohtuniku teada, ütle seda kindlasti ka kohtunikule. 

Pea meeles, et ärakuulamisel oled Sina kõige tähtsam. 

Kui kaua ärakuulamine kestab?

Kohtunik püüab Sind alati võimalikult ruttu ära kuulata, jutuajamine kestab enamasti umbes pool tundi, kuid aega võib minna ka vähem või rohkem.

Mõnikord võib Sul olla vaja ka mitu korda kohtunikuga rääkida. 

Pea meeles!

 • Ärakuulamisel oled Sina kõige tähtsam.
 • Sa saad öelda, kuidas Sul läheb ja mida Sa soovid.
 • On väga oluline, et kohtunik ja teised Sind toetavad inimesed (Sinu esindaja, lastekaitsetöötaja) teaksid, mida Sa tunned ja mida Sa arvad nende asjade kohta, mida arutatakse. 
 • Kui Sa millestki aru ei saa, küsi alati üle!
 • Kui Sa tunned kohtunikuga rääkides, et pead minema tualetti, jooma vett või veidi puhkama, ütle seda ka kohtunikule.
 • Anna kohtunikule märku ka sellest, kui Sulle jääb midagi segaseks ja Sa ei saa hästi aru, mida Sinult küsiti. Samuti siis, kui Sulle meenub, et midagi on jäänud ütlemata ja Sulle tundub siiski, et on tähtis kohtule sellest rääkida.
Minu õigused ärakuulamisel
 • Sul on õigus öelda, mida Sa soovid. Sinu arvamus on väga oluline ja aitab kohtunikul teha otsuse, mis on Sinu jaoks kõige parem.
 • Sa võid küsida küsimusi.
 • Sul on õigus saada kogu infot Sind puudutava menetluse kohta.  
 • Sul on õigus paluda kohtunikult, et kui ta Sinuga vestleb, ei oleks seal teisi inimesi. 
 • Sul on õigus saada teada, mis otsuse kohus tegi.
 • Ärakuulamisel võid Sa paluda kohtul see mõneks ajaks katkestada, kui Sa soovid teha väikese pausi, rääkida oma esindajaga või teise kaasas oleva inimesega. 

 

Vaata veel